The Girls qualified in 15 events while the Boys qualified in 7.
Here is a listing of the Girls and Boys State Qualifiers in order of competition:
GIRLS
Thursday, May 16
3000M Run – Evie Kammeyer - 22nd Place, 11:18.47
Discus – Nicole Gilson - 11th Place, 116'04"
100 M Dash – Lexus Lovan - 9th Place, 12.852
4x800 M Relay – Trina Moreno, Julia Noah, Kylie Bradley, Elyse Prescott - 14th Place, 9:46.24
200 M Dash – Mega Gaffney- 20th Place, 26.91; Brookley Lynde -21st Place, 27.18
400 M Dash – Ashley Norem - 6th Place, 58.36
High Jump – Mallary Erbes - tied 14th Place, 4'10"
Friday, May 17
Distance Medley Relay – Brookley Lynde, Mega Gaffney, Mary Young, Ashley Norem - 4th Place, 4:06.30 (new school record)
400 M Hurdles – Nicki Bruett - 10th Place, 1:06.93; Kaitlin Stroebele - 18th Place, 1:09.22
Long Jump – Lexus Lovan - 2nd Place, 18'05.25"; Jamaica Lovan - 14th Place, 16'00.25"
100 M Hurdles prelims – Mary Young - 15.01, qualified for finals; Mallary Erbes - 21st Place, 16.50
4x100 M Relay prelims – Sarah Siegel, Lexus Lovan, Jessie Hovey, Mega Gaffney (Alternate: Mary Young) - qualified for finals, 49.39
4x400 M Relay – Nicki Bruett, Kayla Gajewsky, Julia Noah, Ashley Norem - Placed 16th, 4:06.56
Saturday, May 18
Sprint Medley Relay – Lexus Lovan, Jessie Hovey, Mary Young, Ashley Norem - Placed 2nd, 1:47.91
Shuttle Hurdle Relay finals - Jessie Hovey, Mackenzie Brees, Mallary Erbes, Mary Young - Placed 4th, 1:03.76
100 M Hurdles finals - Mary Young - State Champion, 14.62 (new state record)
4x100 M Relay finals - Sarah Siegel, Lexus Lovan, Jessie Hovey, Mary Young - 5th Place, 49.19
Overall Team Points: 43 (6th place)
BOYS
Thursday, May 16
High Jump - Quinn Dannenfeldt - 24th Place, 5'8"
Discus - Spencer Elbert - 14th Place, 143'01"
400 M Dash – Titus Kinyea - 16th Place, 50.583
Shuttle Hurdle Relay - Charlie Zwierzynski, Grant MacDougall, Myles Davis, Marshal Johnson - 14th Place, 1:01.50
Friday, May 17
Shot Put – Shaquille Wells - State Champion, 59'7.5" (ties school record)
Distance Medley Relay - Charlie Zwierzynski, Markell Colemon, Quinn Lafrentz, Michael Eppink - 21st Place, 3:41.71
4x400 M Relay - Charlie Zwierzynski, Markell Colemon, Jacob Heiliger, Titus Kinyea - 19th Place, 3:30.14
Overall Team Points: 10 (tied for 23rd place)