The Urbandale Girls Wrestling Team placed 5th at the Perry Invitational on Friday night.
Ella Anliker took 1st place in her weight class.
Here is a look at the individual results from the tournament:
105 - Abby Flaherty (9-11) placed 3rd and scored 9.0 team points.
Quarterfinal - Abby Flaherty (Urbandale) 9-11 received a bye () (Bye)
Semifinal - Mercedes Ponce (Perry) 27-10 won by fall over Abby Flaherty (Urbandale) 9-11 (Fall 5:10)
3rd Place Match - Abby Flaherty (Urbandale) 9-11 won by decision over Evelyn Jergenson (Eagle Grove) 10-10 (Dec 10-8)
115 - Lainey Drown (7-10) did not place.
Quarterfinal - Taylor Atwell (Perry) 28-11 won by fall over Lainey Drown (Urbandale) 7-10 (Fall 1:26)
Cons. Round 1 - Sadie Smith (Kuemper Catholic) 15-7 won by fall over Lainey Drown (Urbandale) 7-10 (Fall 3:53)
130 - Magan Blades (15-6) placed 2nd and scored 16.0 team points.
Quarterfinal - Magan Blades (Urbandale) 15-6 won by fall over Zoey Donehoo (Martensdale-St Marys) 1-1 (Fall 0:42)
Semifinal - Magan Blades (Urbandale) 15-6 received a bye () (Bye)
1st Place Match - Charity Mickles (Perry) 20-4 won by fall over Magan Blades (Urbandale) 15-6 (Fall 5:55)
135 - Ella Anliker (11-2) placed 1st and scored 26.0 team points.
Quarterfinal - Ella Anliker (Urbandale) 11-2 won by fall over Lilliana Tafoya (S.W.A.T. Valkyrie) 2-4 (Fall 1:19)
Semifinal - Ella Anliker (Urbandale) 11-2 won by fall over Evy Marlin (S.W.A.T. Valkyrie) 5-1 (Fall 1:18)
1st Place Match - Ella Anliker (Urbandale) 11-2 won by fall over Mia Reichart (Nevada) 19-17 (Fall 0:09)
145 - Victoria McNulty-Lecocq (6-12) placed 5th and scored 6.0 team points.
Quarterfinal - Lauren Mathews (Ogden) 9-4 won by fall over Victoria McNulty-Lecocq (Urbandale) 6-12 (Fall 5:11)
Cons. Semi - Victoria McNulty-Lecocq (Urbandale) 6-12 won by decision over Graci Schiller (Nevada) 4-10 (Dec 6-4)
5th Place Match - Victoria McNulty-Lecocq (Urbandale) 6-12 won by decision over Layla Greene (Panorama) 2-8 (Dec 2-0)
170 - Jaela Wills (2-12) placed 4th and scored 11.0 team points.
Quarterfinal - Jaela Wills (Urbandale) 2-12 won by fall over Laurell Schlenker (Ogden) 5-9 (Fall 3:48)
Semifinal - Grace Britten (S.W.A.T. Valkyrie) 5-0 won by fall over Jaela Wills (Urbandale) 2-12 (Fall 1:21)
3rd Place Match - Haley Jones (Nevada) 17-13 won by tech fall over Jaela Wills (Urbandale) 2-12 (TF-1.5 3:09 (16-1))
190 - Brooklyn Anderson (8-11) placed 6th and scored 3.0 team points.
Quarterfinal - Ciera Hutton-Spieker (Interstate 35) 2-1 won by fall over Brooklyn Anderson (Urbandale) 8-11 (Fall 0:51)
Cons. Semi - Brooklyn Anderson (Urbandale) 8-11 received a bye () (Bye)
5th Place Match - Mylie Parker (Martensdale-St Marys) 1-1 won by fall over Brooklyn Anderson (Urbandale) 8-11 (Fall 3:47)
235 - Martina Kovalcikova (8-8) placed 4th and scored 7.0 team points.
Quarterfinal - Martina Kovalcikova (Urbandale) 8-8 received a bye () (Bye)
Semifinal - Makenna Fetters (Martensdale-St Marys) 2-1 won by fall over Martina Kovalcikova (Urbandale) 8-8 (Fall 1:10)
3rd Place Match - Hali Klingenberg (Panorama) 6-15 won by fall over Martina Kovalcikova (Urbandale) 8-8 (Fall 4:49)